Załącznik nr 1 do Zarządzenia  nr 32/2019/2020
Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tarnobrzegu
z dnia 15.05.2020

 

WEWNETRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
DLA PRACOWNIKÓW PRACUJĄCYCH W SYSTEMIE PRACY STACJONARNEJ W OKRESIE EPIDEMII COVID – 19
w PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W TARNOBRZEGU, ul. Kościuszki 30

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Zasady ogólne przyjmowania do Poradni:

  • W celu zmniejszania ryzyka przenoszenia zakażenia rejestracja dzieci i młodzieży odbywa się telefonicznie lub w sekretariacie Poradni z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa ( przesłona ochronna, przyłbica)
  • Do placówki nie powinni przychodzić pracownicy i klienci, którzy są chorzy.
  • Ogranicza się przebywanie w placówce osób z zewnątrz.
  • Poradnia będzie przyjmowała dzieci i uczniów w budynku Poradni szczególnie w celu diagnozowania dzieci i uczniów na potrzeby wydania stosownych opinii i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci.
  • Pozostałe zadania statutowe, do odwołania, Poradnia będzie realizowała zdalnie, a wraz z uruchomieniem realizacji tych zadań w trybie stacjonarnym będą obowiązywać zapisy tejże procedury.
  • Poradnia informuje telefonicznie o ustalonym terminie wizyty w placówce.
  • W przypadku pojawienia się objawów chorobowych u dziecka/ucznia Rodzic/opiekun prawny powinien odpowiednio wcześniej powiadomić Poradnię i odwołać wizytę.
  • Realizacja zadań odbywa się zgodnie z harmonogramem z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa zapobiegających gromadzeniu się większej ilości osób.

Wizyta w Poradni

  • Na wizytę do Poradni dziecko przychodzi z jednym opiekunem.
  • W poradni przyjmowane są tylko osoby zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
  • Przy wejściu do budynku Poradni każdy pracownik, dziecko oraz jego rodzic/opiekun ma obowiązek zdezynfekować ręce.
  • Przed bezpośrednią wizytą diagnostyczną w Poradni rodzic/opiekun prawny wypełnia Arkusz Informacji dotyczący wstępnej kwalifikacji diagnoza/inne formy pomocy udzielane stacjonarnie w poradni, w kierunku zakażenia SARS COV-19
  • W przypadku kolejnej wizyty dziecka/rodzica w poradni Arkusz jest aktualizowany na podstawie rozmowy z rodzicem/opiekunem dziecka . Pracownik poradni dokonuje wpisu daty aktualizacji, danych dotyczących zmian lub informację o ich braku i potwierdza swoim czytelnym podpisem.
  • W przypadku wywiadu epidemiologicznego – Arkusz dodatniego lub objawów infekcji (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, uczucie duszności, inne nietypowe) i stwierdzenia, na podstawie informacji wynikających z ankiety, ryzyka zakażenia wirusem SARS CoV-19, zasadnym jest odmówienie wykonania diagnozy/udzielenia innej formy pomocy w tym dniu i wyznaczenie nowego terminu przyjęcia do poradni, nie wcześniej niż za dwa tygodnie ( 14 dni).
  • Na terenie Poradni rodzic/opiekun powinien przebywać w maseczce ochronnej.
  • Każdy kontakt osoby z zewnątrz w sekretariacie powinien odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach, w taki sposób, aby klient przebywał w odległości minimum 1,5 m od pracownika.
  • Rodzice oczekują na dziecko w poczekalni poradni a w przypadku większej ilości osób w dużym korytarzu przed wejściem do poradni lub poza nią na zewnątrz budynku Odległość osób przebywających w poczekalni to minimum 2 m. Rodzice oczekujący w poczekalni mają obowiązek używania maseczek ochronnych.

Zachowanie profilaktyki

  • W Poradni stosuje się zabezpieczenia stanowisk pracy, pracowników w kontakcie bezpośrednim z klientem w postaci : bariery z plexi ( sekretariat, gabinety diagnostyczne) przyłbic/ maseczek, jednorazowych rękawiczek, dezynfekcji rąk i stanowisk pracy.
  • Po skończonej pracy pomieszczenia ( gabinety diagnostyczne/terapeutyczne) są wietrzone i dezynfekowane – zmywanie podłogi, dezynfekcja sprzętu, powierzchni dotykowych ( klamek, powierzchni płaskich, klawiatury, włączników)
  • Wietrzenie gabinetów odbywa się po każdej sesji terapeutycznej/przeprowadzonej diagnozie.
  • Gabinety diagnostyczne i pomoce dydaktyczne podlegają dezynfekcji po każdej przeprowadzonej diagnozie,  
  • Przeprowadza się dezynfekcję przyborów, sprzętu, zabawek, pomocy dydaktycznych, stolików, biurek, klamek, włączników światła, pomocy używanych podczas diagnozy w pomieszczeniach diagnostycznych po każdym badaniu.
  • Przeprowadza się dezynfekcję lad, dozowników na preparaty do higieny rąk, dozowników na ręczniki jednorazowe.
  • Kosze na śmieci posiadają worki foliowe i opróżniane są bez kontaktu z ich zawartością.
  • Ciąg komunikacyjny – korytarz poradni jest zmywany nie rzadziej niż dwa razy dziennie
  • Sprzątanie i dezynfekcja toalet ( wc dla personelu i wc dla klientów poradni) odbywa się nie rzadziej niż 4 razy w ciągu dnia, przy użyciu środka do dezynfekcji

 

kenWłaśnie Wam, nauczycielom, dzisiaj przesyłamy miliony dobrych myśli. Życzymy Wam apetytu na życie i pasji. Pasja nie jest potrzebna tylko waszym uczniom, jest potrzebna przede wszystkim Wam. Ludzie z pasją to ludzie szczęśliwi, ludzie sukcesu. To ludzie, których nie złamią trudy codzienności. Na przekór wszystkim przeciwnościom żyją pełnią życia, czują się zrealizowani. Bądźcie więc nauczycielami z pasją. Życzymy Wam również normalności w codzienności, bo ta jest teraz szczególnie potrzebna i wszyscy za nią tęsknimy.
 
Dyrekcja i grono pedagogiczne
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu
 

Informujemy że od dnia 1 czerwca 2020 r. przywracamy udzielanie bezpośredniej pomocy psychologicznej (terapia psychologiczna, pedagogiczna, logopedyczna, konsultacje i porady) w naszej poradni. Poradnia czynna jest w godz. 7.30 - 18.00.

W związku z ogłoszeniem w dniu 20 marca 2020 r. przez Ministra Zdrowia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii informujemy, że od dnia 26 marca do odwołania NIE PROWADZIMY obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem. Wszystkie wizyty diagnostyczne zostają odwołane.

Prosimy aby kontaktować się z Poradnią telefonicznie: 15/8479410, 531709307, w godzinach 7.30 - 15.30 (sekretariat).

Poprzez e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub pocztą tradycyjną na adres Poradni: ul. Kościuszki 30, 39-400  Tarnobrzeg.

Jednocześnie informujemy, że od 26 marca 2020r nasza Poradnia:

  1. uruchamia dyżury telefoniczne dla rodziców, uczniów i nauczycieli w godzinach 8.00 – 15.00
  2. udziela pomocy psychologicznej dla osób w kryzysie w związku z epidemią (telefonicznie)
  3. specjaliści: psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i doradca zawodowy udzielać będą porad i konsultacji – telefonicznie, poprzez e-mail poradni, uruchomione zostają także skrzynki e-mail do specjalistów:
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  4. W celu skontaktowania się z konkretnym pracownikiem należy wpisać do kogo wiadomość jest kierowana (wybrać odpowiedni adres e – mail oraz wpisać imię i nazwisko).
  5. Uczniowie, którzy do tej pory korzystali z pomocy psychologicznej, pedagogicznej lub logopedycznej maja możliwość jej kontynuowania poprzez dostępne środki komunikacji w formie wybranej i uzgodnionej bezpośrednio ze specjalistą.
  6. Nadal prowadzi działalność orzeczniczą – w przypadku przeprowadzonej diagnozy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej - jednak i w tym przypadku na odległość. W związku z tym prosimy o przekazywanie brakującej dokumentacji pocztą elektroniczną lub listownie (pocztą tradycyjną) na adres poradni.
  7. Pracownicy Poradni będą również kontaktować się z Państwem telefonicznie (lub w innej formie, ustalonej przez Was i pracownika).
Poradnia uruchamia dodatkową pomoc psychologiczną dla uczniów i rodziców z terenu miasta Tarnobrzega,
telefon interwencyjny dostępny w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 19.00 do 21.00,
nr tel. 15 847 94 10 - od dnia 22.04.2020 r.

 

 

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 roku (Dz. U. poz.780) zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 od 4 maja 2020 Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Tarnobrzegu wznawia działalność.

Rozpoczynamy od  diagnozowania dzieci i uczniów w celu wydania stosownych opinii i orzeczeń ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci.

Ze względu na obowiązujący stan epidemii w pierwszej kolejności na terenie poradni  będą realizowane zadania diagnostyczne w sprawach związanych z wydawaniem:

  • orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • orzeczeń o potrzebie indywidualnego nauczania,
  • orzeczeń o potrzebie prowadzenia zajęć rewalidacyjno – wychowawczych,
  • opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
  • odroczenia lub przyspieszania obowiązku szkolnego.

W celu uzyskania informacji lub złożenia wniosków, uzupełnienia albo odbioru dokumentów (opinii i orzeczeń) prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z sekretariatem w godzinach 7:30-15:30, tel. 15 8479410 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Czynności, które nie muszą być realizowane w budynku poradni, m.in. działalność terapeutyczna, udzielanie porad i konsultacji nadal prowadzone są z wykorzystaniem metod i technik na odległość, zgodnie z harmonogramem do odwołania.

Przypominamy o konieczności posiadania maseczek i rękawiczek przez osoby odwiedzające Poradnię oraz przyborów do pisania (dla dziecka/ucznia). Rękawiczki dla dzieci, które zabezpiecza rodzic powinny być ściśle dopasowane do dłoni.